O nasProdukty - oferta handlowaInformacje o EMCzytelnia - ciekawe linki i artykułyKontakt - informacje o zakupach
Strona startowa
 
 

Przydatne informacje o EM:

<< wróć

EM w domu:


Czystość jest czymś, czego obecność lub brak wyczuwamy bezbłędnie. Nasz stan psychiczny zmienia się, w zależności od poziomu uporządkowania i czystości w najbliższym otoczeniu. W ostatnim stuleciu poziom czystości i higieny podniósł się radykalnie we wszystkich krajach uprzemysłowionych. Niestety pojawiły się nowe, niewidzialne zanieczyszczenia.
Toksyczne chemikalia najczęściej przedostają się do naszego organizmu za pośrednictwem płuc i skóry. Po upływie dwóch sekund, szkodliwe związki chemiczne trafiają do krwiobiegu, a po kolejnych siedmiu sekundach - do mózgu. Objawami ich obecności w naszym organizmie są: zmęczenie, słabość mięśni, opuchlizna w różnych obszarach ciała (głównie powiek, dłoni, palców, brzucha i kostek u nóg). Inne skutki przenikania szkodliwych związków to: podwyższona potliwość i widoczne zmiany masy ciała.
Preparat EM REFRESH stanowi alternatywę dla konwencjonalnych środków czystości. Jego zaletą jest to, że nie zawiera żadnych substancji chemicznych. Doskonałe właściwości czyszczące EM REFRESH, wynikają ze skuteczności działania zawartych w nim mikroorganizmów, które traktują brud jako źródło pokarmu. Nawet na wcześniej wyczyszczonych płaszczyznach znajdą one odrobinę brudu, dlatego skutki działania EM REFRESH są bardziej widoczne i długotrwałe, niż typowych środków czyszczących. Ponadto EM REFRESH poprawia własności anty-statyczne czyszczonych powierzchni, dzięki czemu pozostaje ona czysta przez dłuższy czas.
EM REFRESH można używać do: mycia podłóg, czyszczenia powierzchni gładkich, luster, szkła, sanitariów, mycia mocno zabrudzonych powierzchni, przed i po odkurzaniem dywanów oraz wykładzin. Ponadto preparat eliminuje przykre zapachy służy do odświeżanie pomieszczeń. Pozwala zmniejszyć ilość proszków używanych do zmywarek i pralek. Dodatkową zaletą jest fakt, iż mamy świadomość, że używając EM REFRESH do sprzątania, wylewamy do kanalizacji wodę, która zawiera mniej toksycznych związków i wspiera  proces oczyszczania wód. .
 
 
EM REFRESH to preparat należący do gamy produktów wykorzystujących właściwości Technologii EM - Efektywne Mikroorganizmy.

CO TO JEST EM?
EM to japońska technologia ekologiczna opracowana na bazie odkrycia synergii  mikroorganicznej. Twórcą formuły EM jest prof. Teruo Higa z Okinawy.
Początkowo stosowana w mikroorganicznej uprawie roślin, w krótkim czasie zyskała miano środka do regeneracji ekosystemów. Zakres stosowania poszerzył się o najbliższe otoczenie człowieka: sprzątanie, uzdatnianie wody, gospodarkę odpadami organicznymi. Służy ona nam również do ochrony przed alergenami, szkodliwym wpływem chemii oraz do rewitalizacji i odświeżania. Ponadto używa się jej w hodowli zwierząt.
Mikroorganizmy zawarte w EM:
1) powstrzymują procesy gnilne;
2) przyspieszają rozkład materii organicznej;
3) rozkładają toksyny i substancje chemiczne;
4) wypierają patogeny;
5) produkują: enzymy, witaminy, antyutleniacze.
EM to rewolucyjne odkrycie. W swoich wielu rozwinięciach i praktycznych zastosowaniach, przynosi rozwiązania licznych problemów naszego świata.


Z CZEGO SKŁADA SIĘ EM REFRESH?
Wszystkie mikroorganizmy wchodzące w składu EM wywodzą się z środowiska naturalnego, żaden nie jest genetycznie zmodyfikowany. Jest to preparat absolutnie bezpieczny.
Skład EM REFRESH to: Efektywne Mikroorganizmy (EM ), koncentrat owocowy, ekstrakt z otrąb ryżowych,  woda uzdatniana za pomocą technologii EM .
Mikroorganizmy zawarte w EM to:
bakterie kwasu mlekowego - fermentują materię organiczną i produkują aminokwasy hamujące patogenny;
bakterie fotosyntetyzujące - stanowią najbardziej witalny element EM . Rozkładają szkodliwe substancje i produkują antyutleniacze;
drożdże - fermentują materię organiczną oraz zawierają witaminy i aminokwasy.
 
EM REFRESH W PRAKTYCE.


EM REFRESH używamy niemal tak samo, jak zwykłe środki służące do sprzątania. Różnice w używaniu, polegają na dostosowaniu proporcji rozcieńczenia do stopnia zabrudzenia oraz wielkości czyszczonej powierzchni.
Warto również odczekać od 5 do 10 minut między spryskaniem, a wycieraniem lub odkurzaniem, aby mikroorganizmy zawarte w produkcie mogły zadziałać. Należy pamiętać, że jest  to produkt zawierający żywe, pożyteczne bakterie (np. bakterie kwasu mlekowego, znane ze swych dezynfekujących właściwości), nie należy go więc rozcieńczać w wodzie o temperaturze powyższej 40 stopni.


EM REFRESH jest kompatybilny z konwencjonalnymi produktami przeznaczonymi do sprzątania. Jedyny wyjątek stanowią tu produkty zawierające substancje bakteriobójcze typu chlor, na przykład Domestos.


EM REFRESH używamy rozcieńczony z wodą w stosunku 1:10. Rozpylamy spryskiwaczem lub używamy jako płynu. Sprzątając większe powierzchnie możemy stosować większy stopień rozcieńczenia, proporcji 1:100. Mocne zabrudzenia i trwałe naloty traktujemy roztworem 1:4 lub nie rozcieńczonym płynem.

Podłogi.
Do wody służącej do mycia (ciepłej, nie gorącej) dodajemy EM REFREH w stosunku 1:20. Zwilżamy powierzchnię i po odczekaniu 5 minut, szorujemy lub "mopujemy" podłogę.
Mycie szkła i luster.
Myjemy roztworem wodnym 1:10. Zwilżamy powierzchnię, czekamy 5 minut i czyścimy szmatką - najlepiej z mikrofibry.
Wycieranie kurzu.
Kurze wycieramy po wcześniejszym spryskiwaniu powierzchni roztworem 1:10.

Sanitaria.
Spryskujemy roztworem 1:10 i po 10 minutach czyścimy. Oporny brud traktujemy koncentratem i pozostawiamy na noc do „wytrawienia„. Stosując EM REFRESH regularnie ułatwimy sobie sprzątanie sanitariów poprzez zlikwidowanie przykrych zapachów.

Pralki i zmywarki.
Jednym z najczęściej występujących problemów eksploatacyjnych pralek i zmywarek jest pokrywanie się kamieniem części mających kontakt z wodą. EM zmiękcza wodę, rozpuszcza kamień a przy okazji podczas prania i mycia nie powstaje piana, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na zużycie wody i proszku . Nie występuje zjawisko częściowego pozostawania brudu na pranych tkaninach, jak w praniu sposobem tradycyjnym, a struktura tkanin podczas prania nie ulega uszkodzeniu. Dodać do pralnie 3 nakrętki EM REFRESH.
Odkurzanie dywanów i wykładzin.
Na 30 minut przed odkurzaniem spryskujemy dywan roztworem 1:10. Spryskujemy go również po odkurzaniu. W ten sposób mikroorganizmy zawarte w EM wyprą roztocza. Mocno zabrudzone dywany można popryskać na noc roztworem EM REFRESH 1:10. Spryskane miejsca przykrywamy na noc folią. Efektywne Mikroorganizmy mają wtedy optymalne warunki do rozwoju, ponieważ w tym miejscu utrzymuje się wilgoć, w związku z czym przez noc będą one miały możliwość rozłożenia resztek organicznych. Następnego dnia warto użyć odkurzacza piorącego.
Podczas odkurzania, do wodnych odkurzaczy dodajemy dwie zakrętki EM-REFRESH.
Odświeżanie pomieszczeń.
Wykonujemy oprysk za pomocą małego spryskiwacza roztworem 1:10. Lekką mgiełką EM REFRESH traktujemy pościel, zasłony, dywany i tapicerkę. Używany w formie oprysku w pomieszczeniach, tworzy klimat zbliżony do tego, jaki panuje tuż po przejściu burzy. Jonizuje powietrze.


Szyby kominków.
Szyby kominków można z łatwością wyczyścić EM Refreshem , roztworem  1/2. Należy popryskać szybę i tak pozostawić ją na godzinę, aby bakterie mogły zadziałać. Kwas mlekowy obecny w EM REFRESH rozpuści zanieczyszczoną sadzą szybę . Po godzinie wycieramy szybę papierem np. gazetą - czarny osad odejdzie z łatwością. W razie potrzeby, w najbardziej zabrudzonych miejscach można czynność powtórzyć.


Pościel.
Przy zmianie pościeli, spryskujemy i pozostawiamy do wyschnięcia: materace, poduszki i kołdry. REFRESH odświeży je tak, jak wietrzenie na świeżym powietrzu.


Kosze na śmieci.
Aby zlikwidować przykre zapachy i powstrzymać procesy gnilne, spryskujemy kosze na śmieci i miejsca, gdzie pojawiają się nieprzyjemne wonie.


Czyszczenie brudnych przedmiotów.
Przedmioty lub narzędzia zbrudzone osadem, powinno się zanurzyć na kilka godzin, a nawet dni w roztworze EM REFRESH 1:10. Czasami osad odpada już w trakcie moczenia. W innych przypadkach należy go zeskrobać, a oczyszczoną powierzchnię opłukać. Miejsca takie jak piekarniki oraz powierzchnie mocno zabrudzone, przykładowo kafelki, należy obficie spryskać.

Przypalone garnki
Zostawić na noc zalane roztworem EM REFESH 1:10, nie trzeba będzie szorować. Ewentualnie powtarzać, aż do skutku.

Zrywanie tapet z EM.
Na 1 wiadro wody wlewa się ½ litra EM REFRESH. Ławkowcem (dużym prostokątnym pędzlem) zanurzanym w tym roztworze, należy obficie zmoczyć tapety. Jeśli tapeta nie przyjmuje wody, to można kupić w sklepie budowlanym rolkę z ostrymi końcówkami, którą przekłuwa się tapetę na ścianie. Przez te dziurki, woda z EM REFRESHEM przejdzie do warstwy kleju i ją rozpuści. Po ok. 30 minutach należy znowu je zmoczyć i zostawić na następne około pół godziny.
Po tym czasie należy przyłożyć szpachelkę do tapety, jak najbliżej sufitu lub przy listwie podłogowej i odrywać pasy od ściany, możliwie dużymi kawałkami. Kiedy pasek się urwie, należy wówczas od nowa przyłożyć szpachelkę. Kiedy nabierzemy wprawy, to dużo pasów oderwie się za jednym pociągnięciem. Udaje się to zwłaszcza wtedy, gdy wystarczająco długo będziemy zmiękczać tapetę.
Jeśli użyje się EM REFRESH jako dodatkowego środka do zrywania tapet, to nie będą potrzebne rękawice ochronne, ani inna ochrona rąk przy pracy. Także ubranie, które się zmoczy podczas pracy, wystarczy jedynie uprać w pralce, a brud całkowicie się odpierze.

Zagrzybione ściany.
Spryskiwać codziennie roztworem EM REFRESH 1:5. Po kilku dniach grzyb ustępuje. Jeżeli ściana jest narażona na ciągłe wycieki lub stałe nawilgacanie, to zabiegi trzeba będzie regularnie powtarzać, np. raz w miesiącu.
Zatkane odpływy umywalek i śmierdzące kratki ściekowe.
Polać koncentratem EM-REFRESH, tak pozostawić na noc, a następnego dnia udrożnić przepychaczką do zlewu. Aby pozbyć się brzydkich zapachów z kratki ściekowej należy EM REFRESH wlać do wszystkich odpływów w domu i następnego dnia czynność tę powtórzyć. Na dłuższą metę, wystarczy unikanie dezynfekujących środków do czyszczenia. Zamiast nich, należy stosować technologię EM.


EM REFRESH jest środkiem niezwykle uniwersalnym i stosowanym w wielu sytuacjach porządkowych. Ciągle odkrywamy jego nowe zastosowania. Jego bezpieczna formuła sprzyja eksperymentowaniu.
Rozcieńczony preparat i otwartą butelkę z koncentratem EM REFRESH należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, np. w lodówce.


NAJCZESCZE PYTANIA I ZASTRZEŻENIA:


CZY EM REFRESH POSIADA ODPOWIEDNIE CERTYFIKATY DO ZASTOSOWANIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH?

Atest EM: PZH/HT-21134/2007
Preparat wyprodukowany został na licencji EMRO - Japonia, przez autoryzowanego polskiego producenta, firmę GREENLAND TECHNOLOGIA EM Sp. z o. o.
REFRESH posiada Atest Państwowego Zakładu Higieny numer 21134/2007.
Producent EM GREENLAND umieścił na stronie http://www.emgreen.pl/atesty-i-certyfikaty,91.html informacje na temat wszystkich atestów i certyfikatów preparatów Technologii EM wyprodukowanych, na licencji EMRO - Japonia.


CZY ZOSTAŁY ZBADANE WŁAŚCIWOŚCI CZYSZCZĄCE PREPARATU EM?

Istnieją różne stopnie czystości, które można obiektywnie zbadać. Podjął się tego, w swojej pracy dyplomowej mgr inż. Daniel Haslinger, młody absolwent Austriackiej Wyższej Szkoły Biotechnologii i Ekologii w Wels. Zbadał skuteczność właściwości czyszczących EM, w porównaniu z dostępnymi w handlu preparatami do różnych celów, zastosowanymi zgodnie z instrukcjami producentów oraz ze środkami dezynfekującymi spełniającymi wymagania OGHMP i DGHM (odpowiedniki Instytutu Epidemiologii i Sanepidu).
W preparacie o nazwie EMC® (austriacki odpowiednik EM REFRESH) efektywność działania mikroorganizmów została spotęgowana poprzez dodanie substancji biologicznie czynnych, np. enzymów, wyciągów z nasion roślin i olejków eterycznych.
Testy kontrolne prowadzono w rozmaitych budynkach: w dwóch kuchniach znajdujących się w prywatnych mieszkaniach, w trzech wybranych losowo laboratoriach, w atrium szkoły, w hotelu oraz na oddziale patologii szpitala w Wels. Testy przeprowadzono odpowiednio po 24 i po 48 godzinach od chwili oczyszczenia powierzchni.
Skuteczność środków czyszczących została przebadana zarówno konwencjonalnymi metodami mikrobiologicznymi, jak i z wykorzystaniem systemu SURE II. Jest to urządzenie do badania próbek powierzchniowych, na powierzchni rozmaitych urządzeń, w tym również produkcyjnych, wodzie  i obszarach , dla których czystość ma szczególne znaczenie..
Testy obejmowały obliczanie całkowitej ilości bakterii E. Coli, innych bakterii z grupy coli oraz grzybów (pleśni).
Bakteria E. coli bytuje w jelitach ludzi i zwierząt, a jej populacja stanowi 1% całkowitej liczby mikroorganizmów bytujących w jelitach. Poza jelitami E. coli jest uważana za bakteryjny wskaźnik skażenia fekaliami;  wody, żywności i powierzchni. W chwili obecnej wszelkie dyskusje na temat higieny i czystości są zawsze tematycznie blisko związane z E. coli.
Do bakterii z grupy coli zalicza się między innymi takie szczepy, jak: Escherichia, Salmonella, Enterobacteria i wiele innych.
Na początku badano skuteczność różnych roztworów EM. Stosując preparat czyszczący EMC® rozcieńczony w wodzie w proporcji 1:100 osiągnięto znakomity rezultat oczyszczenia powierzchni w punkcie pomiaru czasu t1. Wrażenie optyczne oczyszczonej powierzchni było znacznie lepsze niż po zastosowaniu tego samego preparatu, ale rozcieńczonego w proporcji 1: 1000. Z tego względu wszystkie następne testy przeprowadzano z wykorzystaniem roztworu 1:100.
Rezultaty badań pokazały, że bezpośrednio po oczyszczeniu powierzchni EMC i porównywane z nim preparaty chemiczne wykazały jednakową skuteczność i zostały jedynie nieznacznie wyprzedzone przez niektóre środki dezynfekujące. Testy wykazały również, że powierzchnie oczyszczone EMC pozostawały czyste dłużej, niż powierzchnie oczyszczone z wykorzystaniem pozostałych preparatów.
Wyniki pokazują również, że na początku eksperymentu środek dezynfekujący działał nieznacznie lepiej od preparatu porównywanego i EMC, jednak jeśli przeanalizuje się dokładnie dane uzyskane później, to wyraźnie widać, że preparat czyszczący EMC miał dłuższe działanie niż preparat z nim porównywany. Ponadto w porównaniu ze środkiem dezynfekcyjnym, powierzchnia poddana działaniu preparatu czyszczącego EMC wykazuje niższą częstotliwość pojawiania się licznych kolonii bakterii, po 24 i 48 godzinach, co w podsumowaniu pozwala na wystawienie mu lepszej oceny, niż preparatowi porównywanemu.


CZY EM REFRESH STOSOWANY W DUŻYM ROZCIEŃCZENIU BĘDZIE SKUTECZNIE DZIAŁAŁ?

Używamy EM REFRESH w silnym rozcieńczeniu, głownie na dużych powierzchniach. Mikroorganizmy mają wówczas do dyspozycji więcej pożywienia , a związku z tym lepsze warunki do rozmnażania się i opanowania terytorium na poziomie mikrobiologicznym. Przyjmują one wówczas pełną kontrolę nad procesami biologicznymi na danym obszarze. W świecie mikroorganizmów rozróżniamy trzy kategorie: mikroorganizmy działające pożytecznie, mikroorganizmy szkodliwe i największą grupę, zwaną oportunistyczną, przyjmującą kierunek rozwoju nadany przez najsilniejszy ze szczepów. Im większe terytorium działania EM, tym więcej zyskują one sojuszników. Mikroorganizmy zawarte w EM powstrzymują gnicie i powstawanie toksycznych substancji, tworzą warunki nie sprzyjające szkodliwym mikroorganizmom, które w związku z tym migrują .


"JAK COŚ JEST DO WSZYSTKIEGO, TO JEST DO NICZEGO..." (?)

Wszystkie produkty technologii EM wywodzą się z preparatu bazowego EM-1. Na bazie tej pierwotnej kompozycji mikroorganicznej powstało wiele preparatów odpowiadających różnym potrzebom. Różnią się one proporcjami poszczególnych mikroorganizmów oraz zawartością dodatkowych składników, takich jak wyciągi roślinne. Różnią się także zawartością naturalnych antyutleniaczy, będących produktami przemiany materii mikroorganizmów EM, mających za zadanie stabilizowanie preparatów.
Preparat EM REFRESH jest przeznaczony do sprzątania. Zawarte w nim mikroorganizmy traktują brud czy chemiczne substancje pozostałe w środowisku, jako źródło pokarmu. Antyutleniacze mają właściwości zapobiegania starzeniu się materii. Są to wszystko substancje wykorzystane i pomocne przy każdym skutecznym sprzątaniu i czyszczeniu.
Kiedyś nasze babcie używały do sprzątania różnych preparatów na bazie octu. Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do różnorodnej specjalizacji oferowanych nam produktów. Dawać to może nam poczucie bezpieczeństwa i oczywistego wyboru w "gąszczu" różnych ofert. Nie jest jednak tajemnicą dla nikogo, że różnice między tymi produktami, często bywają symboliczne. Używając EM-Refresh , wracamy więc, do pewnej prostoty.

Produkty powiązane:

EM Refresh EM Ogród

 

 

 

 

 
   

Wszystkie prawa zastrzeżone dla FALAEM. Design by pecza@o2.pl