Uprawa truskawek z EM

Polecany wariant zastosowania Technologii EM w uprawie truskawki.

I typ zabiegu:Oprysk gleby przed założeniem plantacji lub wiosenny oprysk na plantacje istniejące.

Zaszczepienie gleby jest najważniejszym zabiegiem. Pozwala on na poprawienie parametrówgleby i wspomożenie truskawek w początkowym etapie wegetacji. Podstawowa dawka EM Naturalnie Aktywny w tym zabiegu wynosi od 20l do 40l/ha w minimum 300 litrach wody.

Zaleca się wykonanie oprysku i wymieszanie gleby przed założeniem plantacji lub wykonie oprysku przed spulchnieniem międzyrzędzi na plantacjach istniejących. Preparat można zaaplikować równolegle z nawożeniem plantacji. Jeśli po oprysku nie będzie możliwości zmieszania preparatu z glebą, to należy zastosować większą ilość wody jako nośnik. Przy fertygacji należy zastosować takie same dawki preparatu. Przy plantacjach istniejących polecamy dodatek do pierwszego zabiegu od 1 do 4 litrów EM-5 w zależności od intensywności występowania chorób grzybowych w poprzednich latach.

 

II typ zabieguOprysk bezpośrednio na rośliny (dolistnie).

Efekt zabiegu to profilaktyka, ochrona i stymulacja wzrostu. W uprawie truskawek warto wykonać taki zabieg przynajmniej raz przed okresem kwitnienia i raz na zielony owoc. W tym zabiegu polecamy połączenie działania EM Naturalnie Aktywny z preparatami EM-5 lub EM Ogród.

Zalecane dawki: 10 l EM Naturalnie Aktywny łącznie z 2l EM-5 lub 2l EM Ogród w minimum 300 litrach wody na hektar. Zabieg najlepiej wykonać dyszami średnio lub drobnokroplistymi.

Oprysk z dodatkiem EM Ogród zabezpiecza prawidłowy przebieg fotosyntezy i stymuluje wzrost roślin. Ma również działanie regeneracyjne. Doskonale sprawdza się po zahamowaniach wzrostu związanych z niekorzystną pogodą. Oprysk z dodatkiem EM-5 ma przede wszystkim działanie profilaktyczne w walce z chorobami truskawki. Zabiegi z EM-5 można przeprowadzać w trakcie zbiorów dla zabezpieczenia doskonałej kondycji i jakości owoców. Najlepsze terminy na wykonanie tego typu zabiegów to warunki stresowe dla rośliny (opryski przed, po i w trakcie warunków stresowych). Korzystnie jest wykonać zabieg bezpośrednio przed mechanicznymi zabiegami usuwania chwastów i spulchniania gleby, dzięki czemu uzyskamy wzmocnienie efektu spulchniania ziemi oraz zasiedlimy EM-ami zniszczone chwasty, które szybciej się rozłożą i nie będą siedliskiem dla patogenów. Konieczne jest zachowanie karencji po chemicznych zabiegach herbicydowych i fungicydowych przynajmniej 7 dni przed lub 7 dni po oprysku EM.

Zabiegi z EM można wykonywać w trakcie opadów bez utraty ich efektywności, gdy skuteczność innych zabiegów ochronnych jest ograniczona.

 

III typ zabiegu:Oprysk po zbiorach truskawek.

Zabieg ma dwie podstawowe korzyści. Z jednej strony ma na celu zagospodarowanie resztek, z drugiej strony zabezpiecza glebę i rośliny przed rozwojem chorób. Oprysk EM Naturalnie Aktywnym i opcjonalnie EM-5 w proporcji od 20 l EM NA łącznie z 2 litry EM-5 w minimum 300 litrach wody na hektar.

 

IV typ zabiegu: Produkcja rozsady lub poprawa przyjęć przy plantacji zakładanych.

Korzyści w postaci wyrównanej rozsady z doskonale rozwiniętym systemie korzeniowym, co przełoży się na bardzo dobre przyjęcia rozsady i równomierny rozwój roślin.

Produkcja sadzonki

Stosujemy preparat EM Ogród. Roztworem 1% preparatu zraszamy (0,1 litra EM Ogród na 10 litrów wody) rozsadę w proporcji 10 litrów roztworu na 10 metrów kwadratowych rozsady. W razie potrzeby roztwór można wpłukać głębiej polewając rozsadę dodatkową warstwą wody. W czasie produkcji rozsady zabieg roztworem EM Ogród powtórzyć od 3 do 5 razy. Ostatni raz podlewamy rozsadę w dniu sadzenia, dodając do 10 l roztworu EM Ogród, 20 ml preparatu EM-5 opcjonalnie.

Sadzenie gotowej rozsady.

EM Ogród skutecznie pozwala na poprawienie kondycji i przyjęć sadzonek w trakcie zakładania plantacji. Zamoczenie korzeni w roztworze 1:20 (50 ml preparatu na 1 litr wody) wyraźnie poprawia start truskawki na nowo zakładanej plantacji i jest szczególnie polecane na rozsady uszkodzone, o nie najwyższej jakości oraz gdy sadzenia dokonujemy w niekorzystnych warunkach pogodowych.

 

Dodatkowe uwagi:

• Dawka większa startowa niż 20 litrów EM Naturalnie Aktywny polecana jest dla gleb zdegradowanych, w których materia nie rozkłada się lub rozkłada się w sposób gnilny, a gleba ulega erozji.

• Preparatów EM nie należy stosować łącznie z preparatami grzybobójczymi i herbicydami. Jeśli to możliwe zaleca się wykonać zabieg EM na 7 dni przed lub 14 dni po zastosowaniu środków grzybobójczych i herbicydów.

 

 

Dodatkowe informacje